Bulgaaria

Bulgaaria – see on peene liivaga rannad, suusakuurordid ja keskaegsed kindlused. Bulgaaria lõunaosa pakub erinevaid puhkusevõimalusi: nii rahulikke lastega peredele kui piduseid noortele. Vastuvõetavad hinnad võimaldavad Bulgaarial jääda üheks populaarseimaks reisisuunaks.
Viisa
Eesti kodanikel peab Bulgaariasse reisimiseks olema kehtiv Eestis elamise luba, viisat ei ole vaja.
Lennujaamad
Riigi kaks põhilist lennujaama asuvad üks pealinnas Sofias – (SOF/LBSF, bulg Letishche Sofia) ja teine Burgases (BOJ/LBBG, tuntud ka kui Sarafovo). Sofiasse lendavad tavaliselt need, kes soovivad puhata suusakuurortides Banskos, Borovetsis ja Vitoshas.
Burgas on lähim lennujaam mereäärsetele kuurortidele. Lennujaamad on ka Varnas ja Plovdivis.
Tallinnast saab Bulgaariasse reisida lennufirmadega Aeroflot, Air France, Lufthansa, KLM Royal Dutch Airlines, LOT, Wizz Air, Scandinavian Airlines jaTurkish Airlines.
Hooajad Bulgaarias
Kui tahate puhata rannas, on parim aeg Bulgaariasse reisimiseks juunist septembrini. Suvel on õhutemperatuur rannikul 27-31 kraadi, veetemperatuur aga umbes 26 kraadi. Kõrghooaeg saabub juulis-augustis. Kui te tahate rahvahorde vältida, on siia targem puhkama sõita kevade lõpus või sügise alguses.
Suusakuurortides kestab hooaeg detsembri algusest aprilli lõpuni. Mägedes langeb temperatuur harva -20 kraadini.
Kuurordid
Mereäärsed kuurordid
- Kuldsed liivad – populaarne puhkuse veetmise koht aktiivsetele noortele. Asub Varnast 18 kilomeetri kaugusel.
- Nessebar – linn kultuurihuvilistele täis keskaegseid kirikuid, iidseid varemeid ja kitsaid tänavaid. Asub Burgasest 30 kilomeetri kaugusel.
- Sozopol – armastatuim puhkusekoht loomingulisele intelligentsile. Kindlus, amfiteater, meresadam – Sozopolis on, mida lisaks randadele veel vaadata. Burgase lennujaam jääb linnast 40 kilomeetri kaugusele.
- Pühad Constantin ja Helena – balneoloogiline kuurort. Sobib lõõgastavaks puhkuseks koos laste või eakate vanematega.
- Päikseline rand – Bulgaaria suurim kuurort, mis on kuulus oma kaheksakilomeetrise ranna poolest.
- Albena – üks väärikamaid ja hinnatumaid piirkondi. Sobib puhkamiseks väikeste lastega. Lähim lennujaam on Varnas.
Suusakuurordid
- Bansko – ilmselt tuntuim suusakuurort Bulgaarias. Hooaeg kestab seal vaat et mai alguseni. Bansko ei ole ainult 15 kilomeetrit oivalisi trasse, vaid ka imeline paik jalutuskäikudeks. Õdus euroopaliku hõnguga linnake. Asub 160 kilomeetri kaugusel Sofiast.
- Borovets – Bulgaaria suurim kuurort Sofiast 70 kilomeetri kaugusel. Tänu selles piirkonnas minevikus asunud tohututele jahimaadele oli Borovets endisaegsete valitsejate seas kõrgelt hinnatud.
- Pamporovo – kuumaveeallikad. Pärast päev läbi suusatamist on nii mõnus kehale puhkust anda.
Vaatamisväärsused
Bulgaarias leiab iga turist endale meelepärase paiga. Arhitektuuri ja ajaloo austajad saavad imetleda kirikuid ja kindlusi, aktiivse puhkuse pooldajad minna matkale Balkani, Rila või Rodopha mägedesse.
Peamiste vaatamisväärsuste seast võib esile tõsta järgmised:
- Sofia – Bulgaaria pealinnas on palju kirikuid, katedraale, muuseume ja teatreid. Tuntumad tõmbekeskused turistide jaoks on Püha Georgi rotund, Püha Sofia katedraal, Bulgaaria riiklik ajaloomuuseum ja Rooma amfiteatri varemed.
- Rila klooster – mitte ainult oluline kultuurimälestis, vaid ka vapustavalt maaliline ehitis mägede taustal.
- Seitse järve – liustikujärved Rila mägedes. Suurepärane valik neile, kellele meeldivad jalgsimatkad looduses. Ideaalne aeg külastamiseks on suvekuud.
- Belogradchiki kindlus ja kaljud – segu looduse ja inimese loomingust. Veidrad kivid oleks otsekui ekstra keskaegse linna kaitsmiseks ennast seinana üles upitanud.
- Rooside org – kaitseala, kus kasvab üks maailma tuntumaid roosisorte Damaskuse roos.
Majutus
Bulgaarias leiab ulualuse igale maitsele. Hotelle, mis töötavad «kõik hinnas» süsteemil, erakortereid, peeni villasid vaatega merele, tagasihoidlikke toakesi kohalike majades ja hosteleid – siin on tohutu valik erineva eelarvega turistidele.
Majutuseks hotellides All Inclusive 4* algavad hinnad 50 eurost kahekohalise numbritoa eest ööpäevaks, 3* võõrastemajades 18 eurost. Korteri saab üürida 20 euro eest. Kui soovite Bulgaarias veeta vähemalt kuu, vaadake apartementide ja villade poole – neid pakutakse sageli soodsama hinnaga kui hotelli. Võimalus igal ajal õues grilliõhtu korraldada on aga meeldivaks boonuseks.
Valuuta
Kohalik rahaühik kannab uhket nime «leev». Kõige soodsam on reisile kaasa võtta eurosid ja vahetada need Bulgaaria pankades või rahavahetuspunktides. Kohalike «vahetajate» teenuseid on mõistlikum mitte kasutada – vähe sellest, et neil ei ole alati kõige soodsam kurss, sattuda võib ka sulide otsa. Samuti ei maksa raha vahetada lennujaamas, või kui, siis ainult teemaksu maksmiseks majutuskohani.
Side ja transport
Kõige tuntumad mobiilsideoperaatorid on M.tel (kõige kallim), Vivacom BG ja Telenor (kõige odavam). SIM-kaardi ostmiseks läheb vaja passi. Eestiga ajavahet ei ole (sama ajavöönd).
Tänu arenenud ühistranspordisüsteemile on Bulgaaria kõhna rahakotiga turistide paradiis. Piletihinnad riigi piires liiklemiseks on odavad, tingimused aga mugavad.
Buss
Bulgaarias sõidab nii omavalitsuste busse kui erabusse. Esimesed on kordades odavamad. Linnade vahel kurseerivad mugavad konditsioneeri ja teleriga varustatud bussid. Linnaliinibussi piletihind algab 1,6 leevist. Pileti saab nii bussiettevõtete kodulehtedelt ette osta kui bussijaamas päev enne, aga vahel ka samal päeval enne väljasõitu.
Bussiettevõtete kodulehed: etapgroup.com, union-ivkoni.com.
Rong
Bulgaarias on väga hästi toimib raudteetransport. Kõige populaarsemad marsruudid on Sofia-Varna ja Sofia-Burgas. Sõiduplaane ja piletihindu saab vaadata Bulgaaria Raudteede kodulehelt bdz.bg.
Takso
Taksod sõidavad põhiliselt taksomeetri järgi, aga juhid võivad ka teha ettepaneku see seisma panna. Neil, kes on Bulgaarias esimest korda, on parem sõita taksomeetri järgi: nii on väiksem oht, et kavalad taksojuhid teid haneks tõmbavad.
Auto
Väikese litraažiga auto rentimise hind algab 14 eurost päevas. Auto rentimiseks on vaja juhiluba, mis muide ei pea olema rahvusvaheline, juhistaaži vähemalt 2 aastat, välispassi, krediitkaarti ja raha deposiidi maksmiseks (seda viimast alati ei nõuta). Juht peab olema vähemalt 22-aastane.
