Iisrael: teie isiklik romantiline suhe usuga

Kas tahaksite sattuda aastasse 5779? Või terve laupäeva pidutseda? Näha ihusilmaga Nutumüüri? Friikartulite asemel krõbedat falafeli osta ja selle maguskirbe arakiga alla loputada?
Iisrael on intrigeeriv ja salapärane riik, millel on oma iseloom ja kordumatu tee. Kui seal korra käinud olete, hakkate ikka ja jälle tagasi tahtma, et sukelduda kultuuri, mis on sama vana kui maailm.
Viisa
Iisrael on üks turistidele lojaalsemaid riike. Turismireisiks ei pea te eelnevalt viisadokumente esitama ega nende pärast muretsema.
Eesti kodanikel on täielik õigus viibida Iisraeli territooriumil 90 päeva, omamata mingeid lisalubasid. Pass peab olema kehtiv vähemalt 6 kuu jooksul pärast reisi lõppemist.
Iisraeli reisimiseks läheb teil vaja:
- lennupiletit sinna ja tagasi
- hotelli broneeringut
- passi
- riigis viibimiseks vajalikku rahasummat
Näidake sularaha või krediitkaarti – piirivalvurile enda maksevõime tõestamiseks sellest enamasti piisab.
Lennuvõimalused
Tallinnast Tel Avivi lennutavad teid Air France, Aeroflot, British Airways, Brussels Airlines, KLM Royal Dutch Airlines, LOT Polish Airlines, Lufthansa, Qatar Airways, Turkish Airlines, Finnair ja airBaltic.
Lennujaamad
Iisraelis on ainult 2 rahvusvahelist lennujaama. Peaaegu 90% kõigist vedajatest lendavad Tel Avivi Ben Gurioni lennujaama (TLV). Tänu tänapäevastele piirikontrolli vahenditele ja tugevdatud valvele peetakse seda üheks maailma turvalisemaks lennujaamaks.
Ben Gurionist käib igal aastal läbi ligikaudu 25 miljonit inimest.
Tähtsuselt teine on Haifa lennujaam (HFA). Kuni viimase ajani võttis turiste vastu ka Ovda (VDA), kuid hiljuti teatas valitsus sealse lennujaama lõplikust sulgemisest.
Parim aeg külastamiseks
Parimaks ajaks Iisraeli külastamiseks peetakse novembrit. Sel ajal pole enam lämmatavat palavust, turistide vool Egiptusest aga pole veel täisvõimsuseni jõudnud. Tänu sellele on ekskurssioonid pühadesse paikadesse nagu meeldivad jalutuskäigud.
Maist oktoobrini on riiki reisimisest parem hoiduda – neil kuudel tunneb enamus sissesõitnuid end Iisraelis kõrgete temperatuuride tõttu ebamugavalt.
Valuuta ja ostlemine
Iisraeli riigivaluuta on Iisraeli seeklid. Enamus sularahaarveldusi tehakse just neis. Suulinnades ja vaatamisväärsuste piirkonnas saate meeneid osta ka dollarite ja eurode eest.
Eurod saab seeklite vastu vahetada igas Iisraeli pangakontoris või spetsiaalses vahetuspunktis.
Alternatiivina saab alati kasutada krediit- või deebetkaarti. Paraku võib paljudes kohtades komistada minimaalsele ostuhinnale, mille ees on võimalik kaardiga maksta.
Iisraeli pangaautomaadid ei võta raha väljavõtmise eest protsenti, mistõttu ei ole turistidel vähimatki põhjust palju sularaha kaasas kanda.
Aeg ja mobiilsideoperaatorid
Iisraeli aeg ei erine Eesti ajast (GMT+3).
Mobiilsideühenduse kvaliteet Iisraelis ületab paljuski Euroopa ja Ameerika operaatoreid. Tariifid on soodsamad, ühendus stabiilne ja suur ettemakstud interneti-liiklus.
Põhilisteks pakkujateks loetakse Pelephone´i, Orange´i ja Selcomi. SIM-kaardi saab osta kaubanduskeskustest ja müügikeskustest. Hind algab 20 seeklist (5-6 $), mis laekuvad kohe teie kontole.
Helistamine ei ole odav. Üks minut rahvusvahelist kõnet maksab 17 seeklit.
Peamised vaatamisväärsused
Kõik Iisraeli vaatamisväärsused pole aastaringselt avalikkusele avatud. Seega, kui lähete ekskursioonile väljaspool pakettreisi, küsige kindlasti, kas teie sihtkoht on mingil konkreetsel ajavahemikul külastatav.
Enamik mälestusmärke on religioosse taustaga ja koondunud Iisraeli pealinna Jeruusalemma.
Kõige külastatavam on Püha Haud. Lastele piisab üldjuhul paarist minutist, et see peast visata ja oma edasilükkamatuid lasteasju ajama tormata. Täiskasvanud seevastu aga võivad kalmul veeta tunde, mõtiskledes probleemide lahendamise viiside üle ning kõrgematelt jõududelt abi ja tuge paludes.
Püha Haua külastamise järel suunduvad turistid tavaliselt Nutumüüri äärde, kus võib samuti kõigevägevamalt armu paluda, oma patte andeks paluda ja midagi soovida. Pühapaika tohivad külastada igasuguse usutunnistusega inimesed ja siia saab jätta ka väikse kirjakese.
Maresha piirkonnas asub põnev turismiobjekt – Beit Guvrini rahvuspark. See paik on asustatud juba peaaegu paartuhat aastat rauaajast alates ristiretkede ajastuni. Kogu selle aja on imelisi looduslikke koopaid täiustatud, laiendatud ja soojustatud kuni neist sai üks mineviku efektsemaid linnu.
Usklikel on huvitav visata pilk peale Joosafati orus asuvale Jumalaema matmispaigale, mis on dateeritud meie ajaarvamise järgi 326. aastaga. Pühakirja järgi peaksite just siin palume tervendamist, tervist ja perelisa.
Transport
Ühistranspordivõrk on Iisraelis hästi arenenud. Reisijaid veavad peamiselt bussid. Haifas on kogu riigi üks ja ainus metrooliin ja Jeruusalemmas on tramm.
Auto on praktiliselt igal elanikul. Lastega pere peale võib neid olla kaks või kolm. Turistid saavad auto määramata ajaks rendile võtta. Selleks on vaja välispassi, juhiluba ja krediitkaarti.
Hind algab 100 seeklist ööpäeva eest. Rentida saab nii päeva kui nädala kaupa.
Majutus
Iisraeli jõudes saate elada nii juba kodus ette broneeritud hotellis kui leida tuba mõne perekonna elamises. Hotellid, eriti odavad hotellid ei pruugi vastata teie ootustele. Tavaliselt ei paku need isegi hommikusööki.
Pikemaks majutuseks on parem otsida perekond. Inimesed on Iisraelis südamlikud. Nad peavad oma kohuseks saada vähemalt osaliselt teie juhendajateks ja nõuandjateks. Seetõttu võite peremeestelt tuba üürides loota soojale vastuvõtule, soojale õhtusöögile ja mõnele põnevale loole.
Hotellide hinnad algavad 36 dollarist ja venivad lõpmatusse. Keskmine köögi ja minimaalse mööbliga korter maksab 200 dollarit nädalas.
Iisrael on hämmastav segu pühakodadest, arenenud meditsiinist, soojadest meredest ja religioossetest mälestistest, mis vallutavad kõigi selle riigi külastajate südamed. Ja koos lennureisidega muutus uute maailmade avastamine ja nendesse armumine lihtsamaks kui kunagi varem.
